Sniper Elite

27. května 2007 v 15:01 | Peťas |  Recenze
Her na válečné téma je jako máku (spíše jako opiátů), a tak se nemůžeme divit, že někoho to střílení nácků už přestává bavit a přeskočí spíše na hry holčicích témat, typu Princess Maker…
Sniper Elite je ale vcelku originální, protože se už konečně dostanete do role té zápornější strany.
Ale překvapilo mne, že tuto hru skoro nikdo nezná…
Jste německý elitní odstřelovač (soudím podle německé Adler orlice na čepici a uniformě, také podle komunikace ve videosekvencích s němci a palby do sovětských protivníků), který v pohledu třetí osoby tahajíc na zádech pušku s optikou, projde v několika ne krátkých misích část rozbombardovaného a Sověty ohrožovaného Německa.
Samotné mise jsou rozmanité - od zmiňovaných zničených ulic s ruskými tanky v zadku, nočních stealth infiltrací do budov německých zrádců, odstřelování generálů, velezrádců až po různé základny v kopcích. K tomu připadají také úkoly - likvidace osob, majetku, vozidel, krádeže, kontakty, sabotáže - celé mi to připomínalo asi Hidden & Dangerous 2 - takže ne příliš lineární mise, což je velké PLUS.
Nutnost použít mozek však nepřevyšuje možnost zastřílet si - do vašich ruk se dostanou celkem tři odstřelovací pušky, které vám budou postupně (spíše vzestupně - od té nejdebilnější po tu nejlepší) po boku jako pes - paradoxem je, že dvě (asi dvě- dělalo mi potíže určit je) jsou ruské např. SVT - několik pistolí, samopalů i ruské výroby (PPS-H), kulomety (dokonce i ty těžké můžete vzít na hrb - hrdina se ale o to kolébá pomaleji), panzerschrecky, granáty - několik druhů, různé bomby, dynamity apod.
Samotná hra je však neuvěřitelně - i když se to nezdá - zábavná.
Kupříkladu, pokud vystřelíte z pušky přes optiku a máte jistou, že první kulka usmrtí nepřítele - tzn., že musíte mířit na hlavu, ale kulku vám znepříjemňuje fyzika v podobě balistické křivky (na velké vzdálenosti typu 100 m a více, musíte trošku nadsadit nad cíl - kulka obloukem zaletí k zemi) či přírodních elementů jako třeba vítr - kamera velice efektivně následuje příjemně zpracovanou kulku, až do cíle (v případě Rusů se nemusíte divit menší ztrátě krve, ucha či kusu obličeje..), velmi podobné jako v Max Payne. Samozřejmě, stejný problém vám činí konkurenční snipeři.
A když už se na scéně objeví tank, tak stačí zalehnout (tím zredukujeme kolébání pušky) a směle namířit na NÁDRŽ tanku (ne každý tank ji má) jako v GTA San Andreas, on nestačí ani otočit dělo ani o 90 stupňů a už je do kovošrotu, kretén jeden plechový.
Samozřejmě likvidací tanků (či něčeho jiného) je mnoho - třeba trochu riskantnější položení dynamitu k objektu (v případě tanku je rozumné jít zboku - zepředu je kulomet a nedopadlo by to dobře), onen položený dynamit pak funguje jako skvělá, dálkově odpalovaná výbušnina pomocí kulky z pušky… A když už potřebujete větši kalibr - je tu panzerschreck, po výstřelu z něj vám proti kameře vyšlehne nepropustný plamen jak kráva, a tank dostane menší piercing , spíše je v něm díra jak do pr.. Takovýchto zábavných věcí je zde nespočet…
Graficky je na tom Sniper Elite velmi slušně, detailní textury, efekty a nespočet detailů to ještě znásobuje - pokud se optikou v hnusném počasí zadíváte na letadly posetá nebesa (mimochodem, ony vzdálená letadla jsou po velkém zoomu velmi detailně provedeny, poznáte kabinu, rudou hvězdu na trupu…), tak vám na onu optiku či dalekohled napadají kapičky deště či palba dělostřelectva vám trhá beton pod nohama, skvělý efekt ohně a mnoho dalších.
Překvapením je však HW náročnost - i na Celeronu 1.2 GHz, 512 RAM grafika 64 MB (jeden můj známý budiž živý příklad) si slušně na rozlišení 800x600 zahrajete.
Postavy - jakožto i vaše záda (obvykle nic jiného na sobě neuvidíte - je to přece 3rd person)
jsou velmi realisticky zpracovány, včetně obličejů, které se povedly, takže je radost do nich střílet :-)
Co s týče objemu mozkoven oponentů, je to slušné - když střelíte nic netušícího, azbukou mluvícího vojáka nesmrtící střelou (do těla třeba), tak po nezbytném rozprachu (a pachu) krve do vzduchu se skolí raněn k zemi, řvajíc přitom o pomoc. Vtom se opatrně připlazí jeho kamarád Voloďa a vezme ho na záda - nejenže se vám v tento moment ukázal i druhý Sovět (kterého jste puškou tak pracně hledali kdesi v sutinách), ale máte také šanci trefit, jak se říká, dvě (sovětské) mouchy jednou ranou. Problém nastává, kdy jsou ve stejné situaci na scéně tři a více Voloďů…
Samozřejmě, zabité přátele/nepřátele můžete i prohledávat (několika způsoby) či přenášet, takže můžete hrát ve stylu stínu nebo Ramba (mě se osvědčil kompromis).
Multiplayer je trochu netradiční, a taky trošku o ničem - ve stylu sniper - obvykle při šarvátce "ty mi čumíš do okna tak já to tobě udělám taky" rozhodne jedna pěkně mířená kulka. V praxi - ticho - do toho padání kapek deště - nepřítel spatřen v protějším domě - synchronizace dvou výstřelů v jeden - dvě mrtvá těla s upravenými obličeji - další kolo :-)
Zahrnuje několik módů, včetně Deathmatch, či Team Deathmatch ale v podstatě je to to samé, jak singleplayer.
Co dodat ? Velice originální, slušná a povedená válečná hra, s nějakou tou kapičkou krve a ustřelených částí hlav, která přiková ke kompu jistě i sadisticky neorientované jedince.
Osobně jsem ji ale neviděl nikde - ani v herních časopisech či obchodech. Ale ať to stojí, co to stojí, rozhodně to za to stojí. Pokud by někdo chtěl skalně vědět, jak to vypadá, můžu připravit na přání i pár screenů, stačí napsat :-)
Typ hry: 3rd person action
Výrobce: Rebellion
Rok vydání: září 2005
Minimální konfigurace: CPU 1GHz, 256 RAM, grafika 64 MB
Plusy:
- Hratelnost, originalita, nelineárnost, rozmanitost misí, nízké HW nároky, AI nepřátel
Mínusy:
- Chvílemi vysoká obtížnost, občas se objeví tzv. neviditelná zeď, multiplayer obsahuje mapy ze hry a mohl být lepší
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Luciášek Luciášek | Web | 27. května 2007 v 19:09 | Reagovat

Ahojky! U mě na blogu je soutěž o nej dipom, tak se přihlaš :)

2 Figouš Figouš | Web | 25. ledna 2009 v 21:48 | Reagovat

super vzhled,super blog.

3 Vašík Pašík Vašík Pašík | 27. srpna 2009 v 15:17 | Reagovat

Fajn recenze, nechtěl bys mi nějakou napsat jako ukol do češtiny? :D Fakt pěkně napsaný

4 WarezaK WarezaK | 21. července 2010 v 8:28 | Reagovat

"nehraje" se za němce, ale za němce pracujícho pro ameriku. pokud si hru hrál musel sis všimnout že ve 2. nebo 3. misi střílíš němce, které pak střílíš i v dalších misích. Hra je z určtýho pohledu trapná ale kdy se do toho člověk správně vžije je to prča. :)

5 http://www.uggboots7777.com http://www.uggboots7777.com | E-mail | Web | 18. prosince 2010 v 4:13 | Reagovat

http://www.uggboots7777.com

6 Deny Deny | 9. června 2011 v 14:26 | Reagovat

Není to německý odstřelovač ,ale americký agent ,který se přestrojil za němce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama